ul. Bernardyńska 2, 85-029 Bydgoszcz
887 664 015
pwbydgoszcz@poczta.ordynariat.pl

Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia 2023 roku

Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia 2023 roku

„Dzień waszego święta stanowi okazję, by podziękować za to, że wypełniacie swoją powinność na wzór Maryi, tzn. w duchu służby” – mówił do żołnierzy bp Krzysztof Włodarczyk.

Zgromadzili się oni z rodzinami i wiernymi w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju w Bydgoszczy. – Dziękujemy wam, że poprzez ofiarną służbę, z narażeniem zdrowia i życia, zabezpieczacie pokój w granicach państwa. Pełni uznania jesteśmy dla waszego męstwa, które stawia tamę niepohamowanemu apetytowi współczesnych wrogów – mówił w homilii biskup bydgoski.

Uroczystość Wniebowzięcia najświętszej Maryi Panny była zarazem wspomnieniem 103. rocznicy Cudu nad Wisłą, na którym – jak zauważył bp Włodarczyk – wyrosło nowe pokolenie polskiego narodu. – Wyrosło także pokolenie Armii Krajowej i powstańców warszawskich. Ta bardzo ważna bitwa dla dziejów kraju była także niezwykle istotna dla przyszłości całej Europy. Jest uznawana za jedną z przełomowych bitew świata z uwagi na rolę, jaką odegrała w powstrzymaniu planów rozprzestrzeniania się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią – przypomniał.

Stąd według biskupa Włodarczyka to okazja do dziękczynienia „za wspaniałe pokolenie Polaków, które nie wahało się stanąć do obrony niepodległej ojczyzny”. – Pokolenie, które wierzyło, że w walce ze złem zwycięstwo mogło przyjść jedynie za pośrednictwem Tej, która zdeptała głowę węża – mówił, podkreślając rolę Maryi.

Święto Wojska Polskiego – jak podkreślił ordynariusz bydgoski – jest dniem, podczas którego każdy żołnierz ma czuć się dumny z tego, że nosi mundur, jest potrzebny społeczeństwu. – Dzisiejsze czasy temu dowodzą – u naszych granic toczy się wojna. Abyśmy mogli czuć się bezpieczni, na straży musi stać żołnierz Wojska Polskiego – mówił, nawiązując do hasła tegorocznych obchodów święta wojska: „Silna Biało – Czerwona”. – Biel symbolizuje czystość, porządek, szlachetność, co wiąże się z wysokimi walorami etycznymi. Natomiast kolor czerwony jest znakiem ognia i krwi. Odnosi się do odwagi i waleczności, gotowości do poświęcenia, nie wyłączając przelania krwi dla dobra wspólnego, do oddania życia z miłości do ojczyzny – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk.

Uroczystości w bydgoskiej świątyni garnizonowej przebiegały zgodnie z ceremoniałem wojskowym, w obecności pocztów sztandarowych i orkiestry. – Chcemy pamiętać dzisiaj o naszych żołnierzach. O tych, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa, służą poza granicami ojczyzny, polecając opiece Matce Najświętszej – dodał proboszcz parafii wojskowej w Bydgoszczy oraz dziekan Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, ks. płk Stanisław Garbacik.

diecezja.bydgoszcz.pl