ul. Bernardyńska 2, 85-029 Bydgoszcz
887 664 015
pwbydgoszcz@poczta.ordynariat.pl

AKTUALNOŚCI

Święto Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

„Życie chrześcijanina to nieustanna walka – wręcz wojna toczona na wielu frontach. Cel jest jasny: zdobyć królestwo Boże” – mówił w bydgoskim kościele garnizonowym Matki Bożej Królowej Pokoju biskup polowy Wiesław Lechowicz. Z okazji święta Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przewodniczył on Mszy św. w intencji żołnierzy i pracowników wojska. – Żołnierz Chrystusa wie, że w…
Dowiedz się więcej

Odpust parafialny ku czci Matki Bożej Królowej Pokoju

W sobotę 31 sierpnia 2024 roku obchodziliśmy odpust ku czci Matki Bożej Królowej Pokoju. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. por. Marek Januchowski, proboszcz Parafii św. Faustyny w Bydgoszczy a koncelebrowali: ks. kan. płk. Stanisław Garbacik oraz ks. ppor. Krzysztofem Kiszowski. Na wstępie ks. Proboszcz naszej parafii przywitał wszystkich zebranych parafian i przybyłych gości, w tym…
Dowiedz się więcej

Za niewidzialnym murem zakonu bernardynów bydgoskich – cz. 2

Należy stwierdzić, że cmentarz przy kościele pobernardyńskim służył nie tylko zakonnikom, ale – z dużym prawdopodobieństwem – był również wykorzystywany jako cmentarz parafialny. Wszystkie pochówki zasypane są drobnymi kawałkami cegieł połączonych z ziemią, które pozostawały po budowie kościoła. Ciekawostką jest, że wszystkie ciała umieszczane były 60cm poniżej poziomu gruntu, co jest mocno odmienne od obecnych…
Dowiedz się więcej

Zapowiedź: Uroczystości odpustowe oraz obchody wybuchu II wojny światowej.

Już w ten weekend dwa bardzo ważne wydarzenia w naszej Parafii Wojskowej. W sobotę o 18 odpust Parafialny ku czci Matki Bożej Królowej Pokoju, a w niedzielę o godzinie 12.00 uroczysta Msza Święta z okazji wybuchu II wojny światowej. Szczegóły na grafikach. Serdecznie zapraszamy!

Za niewidzialnym murem klasztoru bernardynów bydgoskich. Cz. 1

W czasie prac prowadzonych na terenie Parafii Wojskowej w Bydgoszczy, mających na celu rewitalizację terenu przykościelnego i stworzenie prawidłowej drogi pożarowej właściwie „zgodnie z planem”, natrafiono na XVI-wieczny cmentarz zakonu bernardynów. Na tym etapie można stwierdzić, że okres powstania cmentarza jest zgodny z dotychczasowym datowaniem. Pierwsze pochówki odkryto na głębokości około 1,5 metra pod ziemią.…
Dowiedz się więcej

Wieczorny meldunek, czyli 6. dzień wędrówki do Częstochowy

31. Piesza Pielgrzymka Żołnierzy na Jasną Górę przekroczyła półmetek. I choć do Kaplicy Cudownego Obrazu pozostało jeszcze 105 km drogi, każdego wieczoru, punktualnie o g. 21, wojskowi pątnicy pielgrzymują tam sercem. Codzienny Apel Jasnogórski jest ważnym etapem zwieńczającym poszczególne dni pielgrzymki. W sobotę, po przejściu 27-kilometrowej trasy ze Sługocic, po regeneracji, posiłku i wieczornej toalecie…
Dowiedz się więcej

Dowódca z sercem, czyli pielgrzymi na grobie gen. broni Tadeusza Buka (piąty dzień pielgrzymki na Jasną Górę)

JAK CO ROKU UCZESTNICY PIESZEJ PIELGRZYMKI ŻOŁNIERZY NA JASNĄ GÓRĘ ZATRZYMALI SIĘ NA CMENTARZU W SPALE, NA KTÓRYM SPOCZYWA GEN. BRONI TADEUSZ BUK. ŻOŁNIERZE NIE CHCIELI MIJAĆ JEGO GROBU. WIELU SŁUŻYŁO POD JEGO DOWÓDZTWEM. ZAPAMIĘTALI GO JAKO ŚWIETNEGO DOWÓDCĘ I DOBREGO CZŁOWIEKA. W piątym dniu pielgrzymki wojskowej do Częstochowy trzeba było wstać jeszcze przed świtem.…
Dowiedz się więcej

„Idę do Ojca…”, czyli czwarty dzień 31. Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę

W czwartkowy poranek do żołnierzy, pracowników cywilnych wojska i ich rodzin zmierzających do Częstochowy przyjechał bp Wiesław Lechowicz. W obozowisku namiotowym w Raduczu w łódzkim Ordynariusz Wojskowy odprawił Mszę św. polową. W okolicznościowej homilii nawiązał do tegorocznego tematu przewodniego Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Hasło WAPM, w ramach której odbywa się pielgrzymka wojskowa, brzmi: „Idę do…
Dowiedz się więcej