ul. Bernardyńska 2, 85-029 Bydgoszcz
887 664 015
pwbydgoszcz@poczta.ordynariat.pl

Święto Lotnictwa w Garnizonie Bydgoszcz

Święto Lotnictwa w Garnizonie Bydgoszcz

Uroczystości Święta Lotnictwa odbyły się w dniu 25 sierpnia 2023 roku. Rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele Garnizonowym którą odprawił ksiądz por. Marek Pruszkowski. “Każde Święto mobilizuje nas do wspomnienia wybitnych ludzi, którzy związani byli z Lotnictwem. Ich życie i poświęcenie rzuca nowe światło na przeszłość. Wiemy doskonale, że służba wielu z nich trwała wiele lat i toczyli walki na różnych frontach, a niektórzy zginęli przedwcześnie. Jednak za każdym razem, wszyscy swoimi czynami potwierdzali profesjonalizm, heroizm, zdolność do ofiary w walce o wolność Ojczyzny i służby wartościom najwyższym” – powiedział.

“Dzisiaj jesteśmy zobowiązani utrwalać pamięć o polskich lotnikach – o ich bohaterskich dokonaniach. O tym, że swoimi wyczynami rozsławili skrzydła biało-czerwoną szachownicą” – podkreślił.

Następnie miał miejsce uroczysty apel przy Pomniku Lotników Ziemi Bydgoskiej Poległych na Frontach II wojny Światowej.

W czasie uroczystego apelu z okazji Święta Lotnictwa Zastępca Dowódcy 22. Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania ppłk Robert JEDLICZKO nawiązał do zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych w Berlinie w 1932 roku. Swoim sukcesem polscy piloci rozsławili profesjonalizm lotników oraz śmiałość myśli technicznej naszych inżynierów.

Święto Lotnictwa jest szczególnie bliskie żołnierzom w stalowych mundurach. To czas celebrowania męstwa i odwagi polskich lotników na wszystkich frontach II wojny światowej, sukcesów polskiej myśli technicznej i umiejętności pilotażu, które przyniosły Polsce wielki splendor i uznanie lotniczego świata.

W uroczystym Apelu przed pomnikiem Lotników Ziemi Bydgoskiej Poległych na Frontach II wojny Światowej przemawiali i wzięli udział: wicewojewoda kujawsko-pomorski p. Radosław KEMPINSKI, posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej p. Tomasz LATOS i Jan SZOPIŃSKI, zastępca Prezydenta miasta Bydgoszczy p. Mirosław KOZŁOWICZ przedstawiciel wicemarszałka województwa kujawsko-pomorskiego p. Eugeniusz LALA, Matka Chrzestna Sztandaru 22. ODN p. Leokadia Teresa MAJEWICZ, syn Patrona 22. ODN T. H. ROLSKIEGO p. Daniel ROLSKI, dowódcy Jednostek Wojskowych garnizonu Bydgoszcz, przedstawiciele służb mundurowych policji, straży miejskiej i straż pożarnej jak również przedstawiciele środowisk lotniczych i kombatanckich.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe, pododdziały 22. ODN oraz społeczeństwo miasta Bydgoszczy.

Asystę honorową uroczystości Święta Lotnictwa zabezpieczał Batalion Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

 Apel Pamięci odczytała kpt. Małgorzata BEDRYJOWSKA, z Pionu Szkolenia 22. ODN, po zakończonym Apelu Pamięci została oddana salwa honorowa.

Na zakończenie uroczystości odbyła się ceremonia składania wieńców i wiązanek przez oficjalne delegacje.