ul. Bernardyńska 2, 85-029 Bydgoszcz
887 664 015
pwbydgoszcz@poczta.ordynariat.pl

Oddano hołd Ofiarom Zbrodni Pomorskiej. Uroczystość w Gorzeniu.

Oddano hołd Ofiarom Zbrodni Pomorskiej. Uroczystość w Gorzeniu.

W niedzielę, 27 sierpnia 2023 r. w Gorzeniu oddano hołd Ofiarom tzw. Zbrodni Pomorskiej. Podczas uroczystości odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową.

Tamte tragiczne wydarzenia z 1939 roku Rada Sołecka z Gorzenia wraz z Parafią rzymskokatolicką pw. Zwiastowania NMP w Potulicach postanowiły upamiętnić w szczególny sposób.

O godz. 14.00, na terenie boiska w Gorzeniu została odprawiona uroczysta Msza Święta polowa z asystą wojskową. Liturgii przewodniczył ks. por. Marek Pruszkowski – wikariusz Parafii Wojskowej pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Bydgoszczy.

W wydarzeniu uczestniczyli licznie mieszkańcy, przedstawiciele władz, delegacje i zaproszeni goście. Po mszy nastąpił przemarsz do kamienia, który stanął przy drodze z Nakła do Bydgoszczy. Tam dokonano odsłonięcia i poświęcenie tablicy pamiątkowej.

Śledztwo przeprowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej, doprowadziło do ustalenia, iż: 3 października 1939 roku w okolicach dawnej sekretarzówki Leśnictwa Gorzeń zostali zabici przez Niemców mieszkańcy Gorzenia Bolesław Bonczyński i Wacław Wesołowski. Także jesienią 1939 roku w okolicach mostu w Gorzeniu został zabity przez Niemców Bolesław Wudzyński, żołnierz Wojska Polskiego powracający z niewoli niemieckiej, zatrzymany w Łochowie mieszkaniec nieustalonej miejscowości. To właśnie Tym i bezimiennym Ofiarom poświęcona została tablica pamiątkowa w Gorzeniu.