ul. Bernardyńska 2, 85-029 Bydgoszcz
887 664 015
pwbydgoszcz@poczta.ordynariat.pl

PIESZA PIELGRZYMKA ŻOŁNIERZY WYRUSZYŁA NA JASNĄ GÓRĘ 

PIESZA PIELGRZYMKA ŻOŁNIERZY WYRUSZYŁA NA JASNĄ GÓRĘ 

350 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej wyruszyło na Pieszą Pielgrzymkę Żołnierzy na Jasną Górę. Rozpoczęła się ona od Mszy św. sprawowanej w intencji jej uczestników, której przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Polscy żołnierze pielgrzymują na Jasną Górę po raz 30. Na Jasną Górę pielgrzymują także Litwini, Słowacy, Amerykanie i Niemcy.

Do hasła pielgrzymki: „Pan mój i Bóg mój”, nawiązał w kazaniu bp Lechowicz, który podkreślił, że aby rzeczywiście uwierzyć w Jego obecność, uwierzyć w to, że Pan Bóg jest „mój”, trzeba doświadczyć Go w swoim życiu. – Jestem przekonany, że pielgrzymka pozwoli wam doświadczyć bliskości Pana Jezusa w Waszym życiu – powiedział.

Ordynariusz Wojskowy zwrócił uwagę, że pielgrzymka daje wiele okazji do tego, aby dotknąć Pana Jezusa, poprzez korzystanie z sakramentów, pokuty i pojednania oraz Eucharystii, codzienną modlitwę, a także medytację nad Słowem Bożym. – W pielgrzymki będziecie także dotykać Jezusa w waszych wzajemnych relacjach, we wspólnocie. Pan Jezus mówił przecież, że „gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20) i „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). Pan Jezus będzie obecny w twarzach Waszych braci i sióstr pielgrzymujących i spotykanych w drodze na Jasną Górę – przekonywał biskup.

Biskup Wiesław Lechowicz Życzył pielgrzymom, aby czas pielgrzymki pogłębił ich wiarę i osobistą relację z Jezusem. Podziękował uczestnikom za podjęcie trudu, a kapelanom za opiekę duchową, którą będą pełnić nad żołnierzami. – Życzę Wam, abyście podczas tej rozpoczynającej się pielgrzymki doświadczyli tej hojności łaski i miłości Pana Jezusa, który zaprasza was do życia w przyjaźni z sobą – powiedział. Na koniec zawierzył pielgrzymów opiece Maryi.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. gen. dyw. Adam Joks, dowódca 2. Korpusu Polskiego – Dowództwa Wojsk Lądowych z małżonką oraz gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk, zastępca dowódcy Centrum Operacji Powietrznych, którzy wyruszyli na pielgrzymi szlak. Eucharystię koncelebrowali kapelani, którzy będą towarzyszyć pielgrzymom w drodze na Jasną Górę.

Przed błogosławieństwem głos zabrał ks. płk Stanisław Garbacik, dziekan Inspektoratu Wsparcia Rodzajów Sił Zbrojnych i zarazem dowódca pielgrzymki, który przekazał kilka informacji organizacyjnych i podziękował biskupowi za sprawowaną Mszę św. Wręczył też biskupowi polowemu Kartę Pielgrzyma, znaczek pielgrzymkowy oraz pamiątkowy coin. Przed zakończeniem Mszy św. bp Lechowicz poprosił, aby najmłodsi pielgrzymi podeszli do ołtarza. Każde z dzieci zostało pobłogosławione przez biskupa polowego.

Wymarsz wojska spod katedry rozpoczął się o godzinie 6:50. Pielgrzymom przygrywała do marszu orkiestra wojskowa. Żołnierze ulicami Starego Miasta udali się na Plac Zamkowy, gdzie dołączyli do Warszawskiej Metropolitalnej Pielgrzymki Akademickiej.

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski pobłogosławił pątników zgromadzonych na Placu Zamkowym i dał znak do wymarszu grup. Biskup Polowy i Metropolita Warszawski odprowadzili pielgrzymów na Plac Bankowy, a następnie żegnali kolejne grupy wyruszające z Warszawy.

Pątnikom w mundurach towarzyszy 10 kapelanów Ordynariatu Polowego, każdy z nich odpowiedzialny jest nie tylko za posługę duszpasterską wobec pątników, ale ma wyznaczone zadania np. przygotowanie liturgii, śpiewu etc. Przewodnikiem tegorocznej wojskowej pielgrzymki jest ks. mjr Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia, weteran pielgrzymki wojskowej. 14 sierpnia pielgrzymi w mundurach spotkają się na Przeprośnej Górce w sanktuarium Ojca Pio, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, a następnie żołnierze ruszą na Jasną Górę, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i zakończenie pielgrzymki.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu pielgrzymka została odwołana trzykrotnie: z powodu tragicznej powodzi w 1997 r oraz w latach 2020 i 2021 z powodu pandemii.

ordynariat.wp.mil.pl