ul. Bernardyńska 2, 85-029 Bydgoszcz
887 664 015
pwbydgoszcz@poczta.ordynariat.pl

Zapowiedź: Uroczystości pogrzebowe Mariana Olejniczaka.

Zapowiedź: Uroczystości pogrzebowe Mariana Olejniczaka.

Marian Olejniczak, łącznik Okręgu Pomorskiego AK. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 17 września 1949 r. został skazany na karę śmierci, którą wykonano 30 grudnia tego samego roku.

Uroczystości pogrzebowe Mariana Olejniczaka odbędą się 27 września 2023 r.

Msza Święta rozpocznie się o godzinie 8.30 w naszej garnizonowej świątyni, natomiast pochówek o godzinie 10:00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej.

Marian Olejniczak od 1942 r. był łącznikiem Okręgu Pomorskiego Armii Krajowej. W 1946 r. wstąpił do antykomunistycznej grupy dywersyjnej Stanisława Kamińskiego „Młota” posługującej się nazwą „Armia Krajowa”, która działała na terenie powiatu bydgoskiego oraz inowrocławskiego. W kwietniu 1949 r. został ranny i aresztowany przez grupę operacyjną UB-MO w wyniku obławy zorganizowanej w okolicach Złotnik Kujawskich i przekazany do WUBP w Bydgoszczy. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 17 września 1949 r. został skazany na karę śmierci, którą wykonano 30 grudnia tego samego roku w Więzieniu Karno-Śledczym w Bydgoszczy.

Szczątki Mariana Olejniczaka zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych przeprowadzonych w lipcu 2021 r. na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

bydgoszcz.tvp.pl