ul. Bernardyńska 2, 85-029 Bydgoszcz
887 664 015
pwbydgoszcz@poczta.ordynariat.pl

W PIĄTYM DNIU PIELGRZYMKI ŻOŁNIERZY ODWIEDZIŁ BP WIESŁAW LECHOWICZ

W PIĄTYM DNIU PIELGRZYMKI ŻOŁNIERZY ODWIEDZIŁ BP WIESŁAW LECHOWICZ

Kolejny dzień wędrowania z Podkońskiej Woli na Jasną Górę pielgrzymi rozpoczęli wczesnym rankiem, by już o godz. 7.30 uczestniczyć w uroczystej Mszy św. wraz z innymi grupami Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
W homilii nawiązał do motta, które towarzyszy nam od pierwszych dni naszego pielgrzymowania, a są nim słowa św. Tomasza Apostoła: Pan mój i Bóg mój. Żeby móc je w pełni świadomie wypowiedzieć, człowiek musi przejść w swoim życiu pewien proces dojrzewania wiary. Tak właśnie stało się ze św. Teresą Benedyktą od Krzyża (Edytą Stein), patronką dnia, do której również w swoich rozważaniach nawiązał Ksiądz Biskup. Na jej przykładzie wyraźnie widać, że przeszła swoją drogę od negacji Boga i niewiary do wyznania całym swoim życiem zakończonym męczeńską śmiercią, że istotnie Bóg był jej Panem. Ksiądz Biskup zachęcał słuchaczy, po podążali drogą prawdy, bo jak mawiała św. Teresa Benedykta: Kto szuka prawdy, szuka Boga, nawet jeśli sobie tego do końca nie uświadamia.

Po Mszy św. i śniadaniu pątnicy wraz z Księdzem Biskupem wyruszyli w dalszą drogę. W trakcie jej trwania znalazł się czas na wspólną modlitwę różańcową, śpiewy oraz konferencję zatytułowaną: Pan mój i Bóg mojej cielesności. Prowadzący ją ks. por. Dariusz Jarliński dzielił się z pątnikami swoim bogatym doświadczeniem pracy z ludźmi uzależnionymi od alkoholu i środków psychoaktywnych. Zaznaczał, jak cienka jest granica dzieląca każdego od uzależnienia. Przestrzegał młodych pątników przed wchodzeniem na tę drogę, a rodziców, by zawsze znajdywali czas dla swoich dzieci, by nie musiały szukać ratunku i pociechy w środkach odurzających.

Spory odcinek trasy wiódł przez spalskie lasy. Tuż przed Spałą pielgrzymi skręcili na pobliski cmentarz, by oddać cześć i zawierzyć Miłosierdziu Boga w modlitwie śp. Gen. broni Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Modlitwę w obecności naszych pątników – Panów Generałów: gen. dyw. Adama Joksa i gen. bryg. Piotra Krawczyka oraz księży kapelanów Ordynariatu Polowego poprowadził ordynariusz polowy – Ksiądz Biskup Wiesław Lechowicz.

Dzisiejsza trasa była bogata w piękne widoki, począwszy od pól i łąk po spalskie lasy. Po długich popołudniowych odcinkach pątnicy w strugach deszczu dotarli na upragniony nocleg w Sługocicach.

ordynariat.wp.mil.pl