ul. Bernardyńska 2, 85-029 Bydgoszcz
887 664 015
pwbydgoszcz@poczta.ordynariat.pl

Święto 8. Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Święto 8. Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Uroczysta przysięga połączona ze świętem Brygady odbyła się 28 sierpnia na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu. Podczas uroczystości 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała Chorągiew Wojska Polskiego oraz proporce rozpoznawcze dla batalionów lekkiej piechoty. Słowa roty wypowiedziały 94 osoby, które ukończyły szkolenie podstawowe. Wśród nich znajdowało się 36 kobiet oraz 58 mężczyzn. Dzięki akcji „Wakacje z WOT” wiele osób miało okazję odbyć szkolenie wojskowe podczas letniej przerwy w nauce. Coraz więcej ochotników wstępuje do WOT idąc w ślady członków rodziny. Mężowie zachęcają żony, rodzice swoje dzieci, a czasem to dzieci namawiają swoich rodziców. W szeregi 8 K-PBOT wstąpili kolejni sportowcy z dużymi osiągnięciami na szczeblu krajowym, ale także na arenie międzynarodowej, m.in. mistrz Polski w piłce ręcznej, boksie, akrobatyce sportowej, pływaniu czy Mistrzowie Europy w zapasach oraz Jujitsu. Brygada wzmocniła się o żołnierzy o ciekawych zainteresowaniach, jak spadochroniarstwo. Wśród nowych żołnierzy OT znajdują się ludzie o różnorodnych profesjach od cukiernika po rusznikarza.  
 
W trakcie pikniku wojskowego towarzyszącego trzeciemu świętu brygady, szereg atrakcji urozmaicił czas mieszkańcom Grudziądza i okolic. Na wszystkich chętnych czekały rejsy wycieczkowe po Wiśle, wystawa pojazdów, sprzętu i uzbrojenia oraz żołnierski poczęstunek przygotowany przez 13 Wojskowy Oddział Gospodarczy i Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. Obok nowoczesnych pojazdów pojawiła się wystawa zabytkowego sprzętu zorganizowana przez Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz wozy strażackie. Podczas ponad 500 dni pandemii żołnierze brygady dali się poznać lokalnej społeczności z działań przeciwkryzysowych. Przy okazji obchodów swojego święta przygotowali pokaz dynamiczny, który przybliżył działania bojowe przewidziane dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Organizacja całego wydarzenia była możliwa dzięki pomocy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, 1 Brygady Logistycznej oraz 11 i 12 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
Osoby mniej zainteresowane techniką wojskową miały okazję wysłuchać występu Chóru Copernicus oraz Chóru Męskiego Echo przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej Garnizonu Toruń. Dzieci mogły aktywnie spędzić czas na grach i zabawach, które poprowadził dla nich animator. Każda chętna osoba z grup objętych szczepieniami miała możliwość przyjęcia szczepionki w punkcie dostępnym przez cały czas trwania uroczystości. Zorganizowany piknik był również doskonałą okazją do szybkiego załatwienia spraw w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.