ul. Bernardyńska 2, 85-029 Bydgoszcz
887 664 015
pwbydgoszcz@poczta.ordynariat.pl

SPOTKANIE ZE ŚW. RITĄ Z UDZIAŁEM WOJSKA POLSKIEGO

SPOTKANIE ZE ŚW. RITĄ Z UDZIAŁEM WOJSKA POLSKIEGO

Sanktuarium Świętej Rity w Bydgoszczy było miejscem 114 spotkania ze świętą od spraw trudnych i beznadziejnych. Tym razem w modlitwie, która odbywa się 22 dnia każdego miesiąca, uczestniczyli żołnierze Garnizonu Bydgoszcz, Garnizonu Grudziądz oraz licznie zebrani wierni.

Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, który przewodniczył Mszy św., przypomniał trudne życie świętej z Cascii, które – jak podkreślił – było naznaczone nieszczęściami i tragediami.

Doświadczając tragedii życiowych – jak mówił biskup – Rita mogłaby obrazić się na cały świat – na Boga i ludzi. Mogłaby się poddać uczuciu nienawiści. Tymczasem zamiast tkwić w „dolinie rozpaczy i złości” wspięła się na szczyt, na którym mogła odetchnąć z ulgą i pokojem. Jaki szlak doprowadził ją do tego szczytu? Ten szlak nie ma koloru, ale ma nazwę: „przebaczenie” – podkreślił.

Jak w przypadku górskiej wędrówki – zauważył bp Lechowicz – tak i przebaczenie najpierw wymaga decyzji, następnie cierpliwości oraz wytrwałości. W tym miejscu przywołał osoby, które otrzymały Nagrodę św. Rity: matkę bł. Jerzego Popiełuszki – Mariannę Popiełuszko, piosenkarkę Eleni, która przebaczyła mordercy swej córki Afrodyty. Także Monikę Kornecką, która przebaczyła mordercy syna Dawida. – W jednym z wywiadów powiedziała: „Przebaczenie nie zabiera mi bólu, ale pozwala żyć. Można pójść w inną stronę bez Pana Boga. Ale wtedy to jest nienawiść”.

Według biskupa polowego życie św. Rity pokazuje, że przebaczenie jest możliwe, ale jest to proces, który wymaga czasu, dobrej woli i Bożej pomocy. Jak górski szlak składa się z etapów. Zaliczył do nich: spojrzenie w prawdzie – „na chłodno” na sytuację, która spowodowała ból i zranienie, by odkryć źródło doznanej krzywdy; uznanie własnego bólu, traktowanie go jak niepożądanego gościa; koncentrację bardziej na dochodzeniu do równowagi niż na dochodzeniu sprawiedliwości; pragnienie przebaczenia nie tylko ze względu na drugą osobę, ale i na szacunek wobec siebie oraz modlitwę o łaskę przebaczenia.

Biskup Wiesław Lechowicz prosił zebranych, by za wstawiennictwem św. Rity modlili się o łaskę przebaczenia swym winowajcom, ze świadomością, iż przebaczenie jest koniecznym warunkiem osiągnięcia pokoju w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i nawet międzynarodowym. – Ktoś może spodziewał się kazania patriotycznego i czuje się zawiedziony. Było, jak najbardziej! Czy trzeba przekonywać o tym, jak wielkie znaczenie dla ojczyzny, jej pokoju, ma wzajemne przebaczenie? Korzystając z obecności żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, chcemy razem z wami polecać waszą służbę Bogu. Niech św. Rita wyprasza potrzebne łaski w sytuacjach trudnych i chroni przed beznadziejnymi! – zakończył.

Kościół św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy został podniesiony do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Świętej Rity 22 maja 2022 roku. Tym samym świątynia stała się czwartym tego typu miejscem w Polsce.

– Księże biskupie, to wielka radość, że jesteś z nami i podjąłeś się modlitwy w tak trudnych czasach – za Ojczyznę, Siły Zbrojne RP, żołnierzy i w intencji pielgrzymów przybywających do św. Rity – dodał ks. ppor. Marek Januchowski, który pełni posługę wikariusza przy sanktuarium, a także kapelana wojskowego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy i 83 batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Grudziądzu.

W fordońskiej świątyni, podczas Mszy św. z ceremoniałem wojskowym, modlili się także: dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, proboszcz parafii wojskowej w Bydgoszczy – ks. płk. Stanisław Garbacik, szef inspektoratu – gen. bryg. Artur Kępczyński, dowódcy i komendanci różnych formacji wojskowych. Na zakończenie zostały poświęcone róże, które – jak zauważył ks. ppor. Januchowski – od 24 lutego 2022 roku – „są bardzo czerwone, bo przypominają o przelanej krwi na Ukrainie”.

Święta Rita urodziła się między 1360 a 1380 rokiem w Roccaporenie we Włoszech. Życie żony, matki i wreszcie augustianki było usłane wieloma cierniami. Po śmierci, w 1457 roku, natychmiast zasłynęła cudami. Wspomnienie stygmatyczki, świętej Kościoła katolickiego, patronki od spraw trudnych i beznadziejnych, jest obchodzone 22 maja.

ordynariat.wp.mil.pl