ul. Bernardyńska 2, 85-029 Bydgoszcz
887 664 015
pwbydgoszcz@poczta.ordynariat.pl

Przesłanie Abp. Józefa Guzdka Administratora Apostolskiego Ordynariatu Polowego do żołnierzy z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Przesłanie Abp. Józefa Guzdka Administratora Apostolskiego Ordynariatu Polowego do żołnierzy z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada br. z racji 103. rocznicy odzyskania niepodległości będziemy wspominać tych, którzy rozpalili jutrzenkę polskiej wolności. Polacy z trzech zaborów zjednoczyli się wokół jednej idei, jaką było odrodzenie niepodległego państwa polskiego. I odnieśli zwycięstwo! Po 123 latach zaborów Polska zmartwychwstała. Kolejne lata były zmaganiem się o umocnienie granic Rzeczypospolitej, zaś w roku 1920 r. polski żołnierz stoczył zacięty bój odpierając bolszewicką nawałę.

Wszystkim, którzy przelewali krew i oddawali życie w tamtym czasie należą się pamięć i wdzięczność. Ich wyrazem są modlitwa, zapalone znicze na mogiłach poległych i zmarłych oraz kwiaty złożone w miejscach upamiętniających walkę o suwerenność naszej Ojczyzny.

Jednak dziś w Narodowe Święto Niepodległości to nie wystarczy! Wschodnia granica Rzeczypospolitej jest atakowana. Wszyscy, których serce bije w rytm Mazurka Dąbrowskiego, z nadzieją i wdzięcznością patrzymy na Was – żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wypełniając wojskową przysięgę z narażeniem zdrowia i życia, strzeżecie suwerenności naszych granic. Dziękuję Wam za ofiarność w służbie oraz świadomość trudnej sytuacji migrantów, wykorzystywanych przez reżim białoruski. Wdzięczność należy się również rodzinom, które Was wspierają w niebezpiecznej, pełnej poświęcenia służbie dla Polski, dla Europy, dla świata.

Z niepokojem słuchamy wypowiedzi uderzających w dobre imię i honor żołnierza Wojska Polskiego. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że „za późno”, to jedno z najtragiczniejszych stwierdzeń, niejednokrotnie wypowiadanych z poczuciem wstydu i świadomością zaniedbania. Oby nie były spóźnione działania w obronie naszych granic, oby nie było spóźnione docenienie Waszej służby i poświęcenia dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Rzeczypospolitej.

Wspieram duchowo, obejmuję miłością i modlitwą oraz z serca błogosławię

abp Józef Guzdek
Administrator Apostolski
Ordynariatu Polowego

Warszawa, 10 listopada 2021 r.