ul. Bernardyńska 2, 85-029 Bydgoszcz
887 664 015
pwbydgoszcz@poczta.ordynariat.pl

ORSZAK TRZECH KRÓLI – 2022 R.

ORSZAK TRZECH KRÓLI – 2022 R.

6 stycznia 2022 r., wraz z Królami, udamy się w drogę do Stajenki, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus. Będzie to okazja do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania święta Trzech Króli.  Królowie pojadą ulicami Bydgoszczy na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek po raz kolejny przyjedzie do Bydgoszczy z Horodyszcza (województwo lubelskie).

Orszak wyruszy o godz. 12.00 ze Starego Rynku a zakończy w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo. Barwny orszak przejdzie ulicami: Mostową, Focha , Gdańską, Krasińskiego, Markwarta,  Al. Ossolińskich,  do bazyliki, gdzie odbędzie się pokłon Trzech Króli.

Orszaki stały się tradycją świątecznego kalendarza. W styczniu przejdą ulicami wielu miejscowości w Polsce i na świecie. I Bydgoski Orszak Trzech Króli został zorganizowany w 2014 r. Wzięło w nim udział ok. 5 tys. uczestników. Rok później liczba kolędników podwoiła się. Uczestniczyło w nim ok 5000 Bydgoszczan. W krótkim czasie stał się  jednym z największych w Polsce.

Scenariusz tej jednej z największych, plenerowych imprez w Polsce oparty jest na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie prawdziwego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.

Celem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest radosne przeżywanie święta Objawienia Pańskiego, promocja postawy obywatelskiej oraz poczucia więzi z miastem. Wspólne śpiewanie kolęd podczas przemarszu Orszaku łączy rodziny i całe społeczności.

– Na orszak zapraszamy wszystkich, niezależnie od wyznania czy poglądów. Chcemy, aby ten dzień był radosnym czasem spędzonym w duchu jedności ze wszystkimi ludźmi. „Dzień dziś wesoły” będziemy śpiewać w ten świąteczny dzień i nabierać sił do pokonywania życiowych zmagań, – powiedziała Regina Piątkowska, współorganizatorka Bydgoskiego Orszaku.

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Głównym organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy oraz parafia pw. św. Wincentego a Paulo. Wsparcia merytorycznego udziela nam także Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.

Diecezja Bydgoska