ul. Bernardyńska 2, 85-029 Bydgoszcz
887 664 015
pwbydgoszcz@poczta.ordynariat.pl

DZIEWIĄTY DZIEŃ PIELGRZYMKI – JUŻ NAPRAWDĘ BLISKO 

DZIEWIĄTY DZIEŃ PIELGRZYMKI – JUŻ NAPRAWDĘ BLISKO 

Przedostatni dzień pielgrzymki rozpoczął się od pobudki o godzinie 5.50. Żołnierze z obozowiska wyruszyli o godzinie 7 i skierowali się do miejscowości Garnek, w której odprawiona została Msza Święta. Była to wyjątkowa Msza, bowiem było to oficjalne pożegnanie z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. 

Po zakończonej Eucharystii była jeszcze chwilka, by porozmawiać z członkami innych pielgrzymek. Wyjście odbyło się o godzinie 11.20 i od tego momentu Pielgrzymi poruszali się jako niezależna Piesza Pielgrzymka Żołnierzy na Jasną Górę. Celem dzisiejszego marszu była Przeprośna Górka, która już od wielu lat gości żołnierzy wojskowych pielgrzymek. 

Około godziny 17 pielgrzymi dotarli na miejsce. Konferencje w dniu dzisiejszym wygłosił ks. mjr. rez. Jan Dohnalik. Była zatytułowana „Wolność a posłuszeństwo żołnierza” i traktowała o wykonywaniu rozkazów, które z punktu widzenia katolika mogą kłócić się z jego sumieniem. W czasie działań bojowych takie dylematy są niemalże codziennością żołnierzy więc była to konferencja, której temat był niezwykle potrzebny. 

O godzinie 21 odbył się uroczysty, ostatni apel, gdzie podziękowano wszystkim osobom zaangażowanym w zabezpieczenie pielgrzymki oraz osobom zapewniającym jej sprawne funkcjonowanie. Pomimo zmęczenia każdy chciałby jeszcze maszerować przez następne kilka dni, gdyż jest to krótki, lecz wspaniały czas na integrację. Chwila po apelu to moment przygotowania na następny, ostatni dzień.

ordynariat.wp.mil.pl