ul. Bernardyńska 2, 85-029 Bydgoszcz
887 664 015
pwbydgoszcz@poczta.ordynariat.pl

Była to miłość ofiarna

Była to miłość ofiarna

„Była to nie tylko miłość twórcza, ale ofiarna” – tak o śp. Michaelu Ollisie mówił w kościele akademickim „Klarysek” Wniebowzięcia NMP w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk. Żołnierz 10 Dywizji Górskiej Armii Stanów Zjednoczonych zginął podczas ataku terrorystów na bazę wojskową w Afganistanie w 2013 roku, osłaniając ciałem polskiego żołnierza Karola Cierpicę.

O bohaterskiej postawie porucznika, który miał zaledwie 24 lata, pamiętali m.in. żołnierze Armii USA stacjonujący w regionie oraz kadeci klas mundurowych. – Podziwiamy bohaterski gest. Nie wiem, czym się kierował śp. Michael Ollis. Jednak zrobił wszystko, podobnie jak przyjaciele paralityka, by uratować swojego brata – dodał bp Krzysztof Włodarczyk, nawiązując do Ewangelii. – Wskazujemy dzisiaj tę bezinteresowną miłość i radujemy się, że śp. Michael Obędzie patronem klas mundurowych – dodał mając na myśli Akademickie Liceum Ogólnokształcące, które działa pod patronatem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu.

Podczas Mszy św. dyrektor klas mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Tomasz Krajewski odczytał list od Boba i Lindy Ollis. – Od czasu tragicznej śmierci naszego syna SSG Michaela Ollisa, 28 sierpnia 2013 roku, jesteśmy na zawsze zjednoczeni z Polską. Nasza strata stała się waszą stratą. Kiedy tracisz ukochaną osobę, obawiasz się, że wkrótce pamięć o niej zostanie zapomniana. Dopóki żyjemy, przysięgamy, że nigdy do tego nie dopuścimy. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że pomagacie nam wypełnić to postanowienie – napisali rodzice bohatera, którzy mogli obejrzeć transmisję z bydgoskiego kościoła. – Poznałem go w jego ostatnich minutach życia. Przypominam sobie na nowo tę sytuację sprzed prawie dziewięciu lat, kiedy biegł ratować i ochraniać, dawać wsparcie drugiemu człowiekowi – wspominał w serialu dokumentalnym por. Karol Cierpica. Był to pierwszy atak talibów na bazę Ghazni, której ramię w ramię bronili Polacy i Amerykanie.

Podczas uroczystości obecny był m.in. konsul honorowy Republiki Francuskiej Alain Mompert. Mszę św. koncelebrował ks. kpt. Piotr Listopad – wikariusz Parafii Wojskowej w Bydgoszczy. 

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

Diecezja Bydgoska