41. rocznica Bydgoskiego Marca
„Bydgoski Marzec stał się jednym z symboli walki o wolną Polskę” – mówił w 41. rocznicę wydarzeń w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła bp Krzysztof Włodarczyk.
19 marca 1981 roku, w sali współcześnie noszącej imię Bydgoskiego Marca 1981 w Urzędzie Wojewódzkim, miała miejsce sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i mieszkańcy wsi. Związkowcy i rolnicy zamierzali domagać się od władz zgody na rejestrację związku zawodowego rolników indywidualnych. Pomimo uzyskanej wcześniej obietnicy nie zostali dopuszczeni do głosu, ponieważ sesję przedwcześnie zakończono.
Zaproszeni – na znak sprzeciwu – ogłosili pozostanie w sali i zagrozili rozpoczęciem strajku okupacyjnego. Po kilku godzinach negocjacji władze wezwały oddziały milicji i ZOMO, które zaczęły siłą usuwać protestujących w sali sesyjnej związkowców i rolników. Kilka osób zostało pobitych – Michał Bartoszcze, Jan Rulewski i Mariusz Łabentowicz trafili do szpitala.
Informacje o zajściu szybko rozeszły się po całym kraju. Lokalny incydent przekształcił się w ogólnopolski kryzys społeczno-polityczny. Po wielu rozmowach zawarto tzw. porozumienie bydgoskie, w którym władze zobowiązały się m.in. do zalegalizowania rolniczej „Solidarności”. – Rocznica tamtych wydarzeń przypomina nam o wartościach, które były i są fundamentem polskiego społeczeństwa. Solidarność, godność, odpowiedzialność za dobro wspólne, jakim jest Ojczyzna, zderzyły się tu, w Bydgoszczy z arogancją władzy, z próbą wykluczenia mniejszości Polaków z debaty publicznej, zdecydowanie wbrew woli i ponad głowami obywateli. Właśnie przeciwko temu zjednoczyli się nie tylko rolnicy i robotnicy, ale także inteligencja, studenci a nawet uczniowie – mówił podczas homilii bp Krzysztof Włodarczyk.
Dalsza część uroczystości, pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbywała się m.in. przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim oraz pod tablicą upamiętniającą Bydgoski Marzec 1981 przy ulicy Jagiellońskiej 3.
Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski i Jacek Nowacki (KPUW)